Návod na stavbu automatického otevírače okna skleníku

Když jsem řešil, jak postavit automatické otevírání okna do skleníku, nejprve jsem samozřejmě zjišťoval, jaké varianty se běžně prodávají. Většinou to jsou ruzné páky s pístnicí, která je naplněna buď parafínem, nebo olejem. Vždy ale bylo použití pro stropní okno, které vlastní vahou leží na mechanismu a i vlastní vahou se zavírá. Chod takovýchto mechanizmů navíc je jen nějakých pár stupňů.
Jenže já řešil variantu, kdy chci otevírat boční zavěšené okénko a to ještě o skoro 90 stupňů. Pustil jsem se tedy do konstrukce vlastního řešení.
Zde vám jej uvádím jako návod či inspiraci pro další kutily, kterým nevyhovují komerční řešení.

ukázka provedení otevírače:

konstrukce otevírače:

 • 1) pístnice
  píst je použit s parafínem. Sehnat ho lze jako náhradní díl za cca 400,-Kč (např. zde)
  Chod pístnice je cca 15mm při ohřátí o 10 stupňů, což není mnoho.
 • 2) materiál
  Na kostrukci byly použity hliníkové profily - U-profil 25x25mm, hranol 20x20mm, hranol 15x15mm
  Jako spojovací materiál stačí šrouby M6 se samozajišťovací matkou (nepovolí se).
  Vše běžně k dostání v Baumaxu, Bauhausu či podobných marketech. Profily totiž krásně pasují do sebe, stačí je jen nakrátit, navrtat a vybrousit zářezy.
 • 3) samotná konstrukce
  Jednotlivé díly jsou spojeny v následujících rozměrech:
  Jelikož ve svislé poloze nepůsobí okno žádnou silou na pístnici, je pro zavírání okna použita pružina, která stlačuje pístnici při ochlazování.
  Všechny spoje jsou pak sešroubovány "na volno", tak aby nedocházelo k deformaci profilů, ani k tuhému chodu.
  Chod sestavy je pak znázorněn v rozmezí cca 10 stupňů (záleží na tíze okna a použitých pružinách):
  Pístnice má na konci závit M10, pomocí kterého se nastavuje výchozí poloha podle potřeby (při jaké teplotě se začne okno otevírat)
  Na tento spoj jsem použil matici M10, která má v protilehlých ploškách vyřezán závit M5 a pomocí šroubů je pak uchycena v profilu 20x20mm.
  Tento spoj je nutný, jelikož při roztahování pístnice dochází k naklápění ramen. V prototypu otevírače byla matice jen opřená o stěnu profilu, ale docházelo k jeho vytlačování.
 • 4) instalace otevírače
  Celý mechanismus je pak připevněn ke stropu skleníku v úrovni pantu okna. S oknem je pak spojen táhlem. Samozřejmě je nutné vše přizpůsobit konrétním rozměrům skleníku.

 • UPOZORNĚNÍ: Na zimu je nutno pístnici demontovat, pístnice by neměla být vystavena teplotám pod 0 stupňů (aby nedošlo k degradaci parafínu uvnitř pístnice)! K tomu stačí pouze vyšroubovat šroub z horního profilu, který drží tělo pístnice a tyč pístnice vyšroubovat z matice. Okno bude držet zavřené i nadále pružina.


  Petr Kousal ©2012